DARMOWA DOSTAWA OD 169 ZŁ | WYSYŁKA OD 13,90 ZŁ
Jeżeli uwielbiasz rozpalać świece a jednocześnie kwestia dbania o środowisko nie jest Ci obca, na pewno zastanawiasz się czy świece można poddać recyklingowi. W obecnych czasach przykładamy coraz większą uwagę do tego, by dawać przedmiotom drugie życie. Całkiem słusznie, ponieważ rozsądna konsumpcja oraz odpowiednie segregowanie odpadów to droga, którą powinniśmy podążać. Podpowiemy Ci, czy świece można poddać recyklingowi i co zrobić ze słoikiem pozostałym po wosku.
Odpadami po każdej świecy są zawsze te same elementy – pojemnik, knot i resztki wosku. Zalecenia co do ich wyrzucenia są w każdej gminie te same – świeca po wypaleniu powinna trafić do odpadów zmieszanych. Małe podgrzewacze (tzw. tealighty) po dokładnym oczyszczeniu z wosku można wyrzucić do żółtego pojemnika na plastik i metal. Do szarego pojemnika na śmieci zmieszane powinniśmy wyrzucić także knot. Jednak w czasach, gdy generujemy zbyt dużo odpadów a recykling w Polsce i innych krajach jest wciąż na zbyt niskim poziomie – warto próbować maksymalnie przedłużyć żywot posiadanych przez nas przedmiotów.
Co dokładnie zrobić ze świecą, gdy nasz ulubiony zapach się skończy omawiamy w dalszej części tego wpisu. Warto też dodać, że w przypadku gdy wybrany przez nas zapach nie do końca nam odpowiada, lepiej przekazać świecę innej osobie (np. poprzez wystawienie na lokalnej grupie), niż wyrzucić.
Niewątpliwie pojemniki po świecach posiadają obecnie coraz bardziej ciekawy design, dlatego warto pomyśleć o ponownym ich wykorzystaniu. Jakie są zalety recyklingu świec? W naszych domach i pomieszczeniach, w których przebywamy potrzebujemy sensownej organizacji, zwłaszcza drobnych przedmiotów. Pojemniki po świecach nadadzą się do tego idealnie, dodając wnętrzom ciekawego wyglądu. Osłonki po wosku mogą stanowić także świetną bazę do upominku DIY – prezent wykonany własnoręcznie na pewno zostanie doceniony.
Ze względów bezpieczeństwa, zaleca się by skończyć palenie świecy gdy wosk jest ok 1 cm od dna. Jeśli ze świecą mamy do czynienia pierwszy raz, usuwanie pozostałości wosku może wydać się dość uciążliwe. Jednak resztki te wystarczy zalać wrzątkiem, co znacząco ułatwi ich usuwanie. Po odczekaniu kilku lub kilkunastu godzin (najlepiej zostawić zalaną świecę na całą noc) wosk sam odklei się od ścianek, a resztę z łatwością doczyścimy nożykiem.
Co zrobić z resztkami wosku po świecy? Takie pozostałości możesz umieścić na górze kominka do wosków i cieszyć się ulubionym aromatem jeszcze przez kilka godzin. Możesz wykorzystać je także do wykonania własnej świecy. W tym przypadku można odłożyć fragmenty z kilku świec i stworzyć własną wersję. Potrzebne będą Ci: wosk, knot i słoik. Rozpuść wosk w kąpieli wodnej i przelej do słoiczka po świecy, wcześniej umieszczając w nim knot. Pracę z knotem możemy ułatwić sobie poprzez przywiązanie go do ołówka.
Gdzie wyrzucać odpady po świecach takie jak pojemnik i knot? Słoiki po wosku według wszelkich zaleceń powinny trafić do odpadów zmieszanych. Nawet te szklane, z uwagi na inną temperaturę topnienia niż szkło opakowaniowe. Knot po świecy również wyrzucamy do szarego pojemnika. Sytuacja w przypadku małych podgrzewaczy (tzw. tealightów) wygląda podobnie, jednak gdy oczyścimy je z wosku nic nie stoi na przeszkodzie, aby trafiły do żółtego pojemnika (na plastik i metal).
W przypadku pojemników po świecach jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się więc ich upcykling, czyli przeznaczenie ich do innego celu zamiast wyrzucenia na śmietnik.
Co można więc zrobić ze szkłem po świecy?
O kwestii wysokiej jakości upcyklingu pomyślała marka Paddywax, która stworzyła całą kolekcję świec w pojemnikach bezpiecznych w kontakcie z żywnością. Po wypaleniu wegańskiego wosku, miseczki Wabi Sabi możemy oczyścić (w sposób opisany powyżej) i cieszyć się nowym, śniadaniowym naczyniem. Dodatkowo, design misek Wabi Sabi jest wyjątkowy i przyciągnie uwagę każdego naszego domownika i gościa.
Dołącz do naszego newslettera aby być na bieżąco z naszymi nowymi produktami, promocjami i wszystkim co związane z Candlemanią.