DARMOWA DOSTAWA OD 169 ZŁ | WYSYŁKA OD 13,90 ZŁ

Świece naturalne a parafinowe - czym się różnią

Świece naturalne a parafinowe - czym się różnią

Udostępnij:

Jeśli chodzi o produkcję świec, istnieją dwa główne rodzaje używanych materiałów: pochodzenia naturalnego i parafinowe. Oba te typy mogą mieć różne kształty i zapachy, jednak warto wiedzieć, z czego są zrobione oraz jakie mogą mieć dla nas konsekwencje zdrowotne. Sprawdź różnice pomiędzy świecami naturalnymi a parafinowymi.

Świece naturalne – co rozumiemy pod tym pojęciem?

Tradycyjne świece są zazwyczaj wykonane z parafiny, która jest produktem pochodzącym z ropy naftowej. Z kolei świece naturalne mogą być wykonane z wosków roślinnych, takich jak soja czy wosk pszczeli, lub z olejów roślinnych. Knot służy do podtrzymywania wosku, a po zapaleniu wytwarza światło i zapach. Rodzaje naturalnych świec to wosk pszczeli, soja, wosk kokosowy i świece z oleju palmowego.

Wosk pszczeli jest jednym z popularniejszych typów naturalnych świec, ponieważ spala się czyściej niż parafina i ma przyjemny miodowy zapach podczas spalania. Świece sojowe są również bardzo popularne, ponieważ spalają się dłużej niż inne rodzaje wosków i tworzą delikatny zapach podczas spalania. Kokosowy wosk jest inną popularną alternatywą dla naturalnych świec, ponieważ dobrze trzyma zapachy i pali się czysto. Naturalne świece mogą być również nasycone pachnącymi olejkami eterycznymi, takimi jak olejek lawendowy lub olejek z drzewa sandałowego, które mogą dodać unikalny aromat do Twojego domu.

Z czego robi się świece parafinowe, a z czego naturalne?

Świece wykonane są z wosku, a dwa główne rodzaje wosku używane do produkcji świec to parafina i soja. Świece parafinowe wykonane są z wosku naftowego zwanego parafiną, natomiast świece sojowe wykonane są z wosku roślinnego zwanego soją. Oba materiały mają swój własny zestaw zalet i wad. Świece parafinowe palą się goręcej i dłużej niż świece sojowe, ale niestety uwalniają potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Z drugiej strony, świece sojowe nie wytwarzają tyle sadzy i dymu, co świece parafinowe, ale też nie palą się tak długo. Dla tych, którzy martwią się o jakość powietrza, świece sojowe zdecydowanie są lepszym wyborem. Niezależnie od tego, jaki rodzaj świec wybierzesz do użytku w swoim domu lub biurze, ważne jest, aby wziąć pod uwagę, jak mogą one wpłynąć na jakość powietrza i zdrowie przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

Jakie niebezpieczne substancje wydzielane są z oparami świec parafinowych?

Świece parafinowe tworzone są na bazie ropy naftowej, i podczas spalania emitują zanieczyszczenia takie jak toluen i benzen. Obie te substancje mogą być szkodliwe, jeśli są wdychane przez układ oddechowy człowieka. Toluen jest węglowodorem aromatycznym, który może mieć długotrwałe skutki zdrowotne, w tym może szkodzić wątrobie i nerkom. Benzen jest jeszcze bardziej niebezpieczny, ponieważ jest sklasyfikowany jako substancja rakotwórcza, co oznacza, że może zwiększyć ryzyko rozwoju raka, jeśli będziesz go wdychać przez dłuższy czas. Tak więc, chociaż opary świec parafinowych mogą ładnie pachnieć, ważne jest, aby pamiętać, że są one niebezpieczne dla zdrowia - dlatego upewnij się, że nie palisz ich w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie mógłbyś je wdychać.

Czy świece sojowe są zdrowe?

Paddywax Candles Apothecary Collection Jar Candle 8-Ounce Tobacco and –  Oakley Home & Gifts

Świece sojowe są popularnym wyborem dla wielu osób, ponieważ są często reklamowane jako zdrowsze niż tradycyjne świece na bazie parafiny. Świece sojowe nie zawierają żadnych toksyn ani substancji rakotwórczych, co czyni je znacznie bezpieczniejszym wyborem w porównaniu z innymi rodzajami świec. Dodatkowo, odpowiednio palony wosk sojowy może spalać się tak samo długo jak parafina. Może to być szczególnie przydatne, jeśli masz alergię lub dym oraz intensywne zapachy działają na Ciebie drażniąco. Dodatkowo, świece sojowe mają tendencję do wytwarzania mniejszego zapachu niż tradycyjne świece na bazie parafiny, co czyni je świetną opcją dla osób, które chcą cieszyć się atmosferą światła świec bez towarzyszącego im zapachu. Ostatecznie świece sojowe są z pewnością zdrowszą alternatywą dla parafinowych świeczek. 

Popularnym wyborem w naszym sklepie są sojowe wyroby marki Paddywax, m.in. słoiczki w duchu Vintage.

 

 

Udostępnij:

Warto kupować z Candlemania

14 dni na zwrot zakupionego towaru

Gwarancja błyskawicznej wysyłki

Najwyższa jakość oferowanych produktów

95% produktów dostępnych od ręki

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera aby być na bieżąco z naszymi nowymi produktami, promocjami i wszystkim co związane z Candlemanią.