DARMOWA DOSTAWA OD 169 ZŁ | WYSYŁKA OD 13,90 ZŁ

Naturalne świece sojowe - Czym są i jak je wybrać?

Naturalne świece sojowe - Czym są i jak je wybrać?

Udostępnij:

Czym są świece naturalne? Dlaczego sojowe świece są ekologiczne? Jakie świece są najzdrowsze? Czy wosk sojowy jest naturalny? Co to jest świeca wegańska? Z czego zrobione są świece? Czy świece sojowe pachną? Jakie świece sojowe wybrać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule, jeżeli szukasz więc informacji na temat wegańskich świec, świetnie trafiłaś/eś! Za chwilę dowiesz się, w jaki sposób pozyskiwany jest wosk do świec naturalnych oraz jak wybrać najbardziej ekologiczną opcję.

Czym są świece naturalne?

 

Świecami naturalnymi nazywamy wszelkie świece wykonane z wosku pochodzenia roślinnego. Będą to więc świece z wosku sojowego, rzepakowego, palmowego i kokosowego. Producenci czasem przygotowują także mieszankę wosków roślinnych o podobnych właściwościach (np. sojowy+palmowy). Świece z wosku pszczelego również zalicza się do naturalnych, jednak mogą nie zostać zaakceptowane przez wegan i wegetarian.

 

Dlaczego sojowe świece są ekologiczne?

 

Paddywax – Wabi Sabi vonná svíčka Lavender & Mimosa (Levandule a mimóza),  340 g - Svět bytových vůníŚwiece można nazwać mianem ekologicznych, gdy spełniają pewne warunki. Przede wszystkim materiał potrzebny do ich produkcji musi stanowić odnawialne źródło energii oraz być biodegradowalny. Soja jest zasobem łatwoodnawialnym oraz ulega biodegradacji. Soję można siać i zbierać plony ponownie, a używanie świec sojowych nie wiąże się z ryzykiem obciążania środowiska i gleby.

Wosk sojowy spala się dłużej niż parafinowy, jednocześnie wytwarzając nawet połowę mniej CO2 do atmosfery. Sojowe świece nie generują toksycznych substancji, wosk spala się dokładnie a samo spalanie odbywa się praktycznie bez dymu i sadzy.

Bardzo często naturalne świece umieszczone są w pięknych osłonkach, które aż proszą się by wykorzystać je ponownie! Przykładem mogą być nasze wegańskie Wabi Sabi, których osłonki nadają się do kontaktu z żywnością. Jedyne co musisz zrobić to oczyścić miseczkę z pozostałości wosku (gorąca woda będzie pomocna) i cieszyć się nowym naczyniem!

Jakie świece są najzdrowsze?

Najzdrowsze dla człowieka i zwierząt domowych będą świece wykonane z wosku pochodzenia roślinnego. Ich wosk jest nietoksyczny i podczas palenia nie wydobywają się szkodliwych substancji. Stanowią też doskonałą alternatywę dla alergików i osób cierpiących na podrażnienia powodowane intensywnymi zapachami. Bez obaw można więc palić świece sojowe w obecności najmłodszych lub pupilków domowych. Będą bezpieczne także w przypadku obecności kobiet ciężarnych i starszych domowników. Warto dodać, iż w z uwagi na niższą temperaturę topnienia, sojowy wosk nie powoduje aż tak bolesnych oparzeń jak parafina.


Czy wosk sojowy jest naturalny?

 

Tak, wosk sojowy podobnie jak inne rodzaje wosków pochodzenia roślinnego są w pełni naturalne. Oznacza to, że palenie takich świec jest najbardziej ekologiczną i najzdrowszą opcją. Soja jest odnawialna i biodegradowalna a pochodzące z niej produkty są nietoksyczne. Po zebraniu nasion soi wyciskany z nich olej jest utwardzany, następnie dodawany jest wodór powodujący krzepnięcie i w efekcie otrzymuje się wosk.


Co to jest świeca wegańska?

 

Wegańskimi świecami nazywamy świece wykonane z wosku pochodzenia roślinnego. Świecą wegańską nie można więc nazwać świec z wosku pszczelego - jest to produkt odzwierzęcy. Dlatego też świece z wosku sojowego, kokosowego czy palmowego będą doskonałym wyborem dla wegan i wegetarian. Warto dodac, iż taki wosk łatwo usuwa się z powierzchni - nie pozostają po nim tłuste plamy.


Z czego zrobione są świece sojowe?

 

Świece te wykonane są z naturalnego wosku sojowego. Wosk sojowy to utwardzony olej wyciskany z ziaren soi. Niezbędnym elementem jest też knot, który w przypadku sojowych świec najcześciej bywa bawełniany i bezołowiowy lub drewniany. Kompozycję zapachową stanowią czyste olejki eteryczne, zapachowe lub gotowa mieszanka zapachowa. Osłonka lub słoiczek świecy często stanowi element dekoracyjny i warto wykorzystać ten fakt dając pojemnikowi drugie życie. Można wykonać z niego pojemnik do przechowywania drobnych przedmiotów.


Czy świece sojowe pachną?

 

Wosk sojowy sam w sobie posiada bardzo subtelny zapach, wyczuwalny w poblizu palenia się świecy. Wosk ten jest wspanialym nośnikiem zapachów dlatego by uzyskać piękny, bardziej wyczuwalny aromat producenci dodają do wosku olejki eteryczne lub gotowe mieszanki zapachowe. Wybór jest szeroki i z pewnością każdy znajdzie swój idealny zapach.

Kolekcja Hygge to sojowy wosk w ceramicznych słoiczkach z przykrywką, które można wykorzystać ponownie.


Jakie świece sojowe wybrać?

 

Jeżeli zdecydujemy się na zakup naturalnej świecy, powinniśmy kierować się przede wszystkim swoimi preferencjami zapachowymi. Każdy sklep online powinien w opisie produktu zawrzeć najistotniejsze informacje na temat świecy czyli rodzaj użytego wosku oraz kompozycji zapachowej. Analizując zawarte w opisie nuty głowy, serca i bazy możemy sprawdzić, czy dany zapach pasuje do naszych upodobań.

Możemy kierować się również estetyką i wybrać osłonkę świecy zgodnie z własnym gustem. Na rynku dostępne są świece w szklanych słojach, ceramicznych osłonkach z przykrywkami lub nawet bezpiecznych z żywnością miseczkach.

Paddywax Eco Green Soy wosk sojowy z wypełnieniem szklanym z recyklingu 200  ml, werbena i trawa cytrynowa : Amazon.pl: Dom i kuchnia

Seria Eco Green zwraca uwagę na to, że nawet palenie świec może być w duchu eko!

 

Jak palić świece naturalne?

 

Jeżeli świece naturalne użytkowane są zgodnie z przeznaczeniem, spalają się one czysto i bez tzw. "kopcenia". Roślinny wosk jest bardziej miękki od parafinowego dlatego też czas pojedynczego palenia będzie krótszy. Pierwsze spalanie świecy powinno trwać (zależnie od jej gramatury) od 2 do 4 godzin. Podczas niego wosk musi się roztopić aż po same brzegi naczynia, tworząc tzw. basen. Wszystkie pozostałe zalecenia pozostają podobne jak w przypadku wszystkich świec, czyli:

Nie zostawiaj świecy bez nadzoru, w pobliżu dzieci i zwierząt oraz w miejscu przeciągu.

Przechowuj świece z dala od światła źrodła słonecznego i innych źródeł ciepła.

Chroń powierzchnię! Rozpalone świece postawione na marmurze, drewnie czy innych powierzchniach mogą powodować odbarwienia. By im zapobiec, ustaw świecę na dedykowanym naczyniu lub dowolej miseczce czy podstawce.

Przed każdym kolejnym paleniem należy przyciąć knot (około 0,5 - 1 cm). Najbardziej optymalny czas palenia świecy naturalnej to około 1-3 godziny - w ten sposób uda się uniknąć tunelowania świecy (powstawania tunelu wokół knota).

Udostępnij:

Warto kupować z Candlemania

14 dni na zwrot zakupionego towaru

Gwarancja błyskawicznej wysyłki

Najwyższa jakość oferowanych produktów

95% produktów dostępnych od ręki

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera aby być na bieżąco z naszymi nowymi produktami, promocjami i wszystkim co związane z Candlemanią.