Lampa solna - działanie i właściwości - Jaką lampę solną wybrać?
Jak działa lampa solna? Czy posiada właściwości lecznicze? Dla kogo lampa solna będzie najlepsza? Dlaczego to dobry wybór we współczesnych czasach? Jak ją używać? Jak wybrać odpowiednią lampę? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Dlaczego lampy solne stają się coraz bardziej popularne?
Lampy solne oprócz tego, że są ciekawym dodatkiem do wystroju wnętrz posiadają wiele właściwości, które mogą korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Lampa solna to wydrążona bryłka soli wewnątrz której znajduje się żarówka. Po zapaleniu emituje ona ciepłe światło,które tworzy niepowtarzalny nastrój. Bryły wykonane są z soli kamiennej lub himalajskiej (98% tych soli stanowi chlorek sodu, w pozostałych 2% zawiera się halit, lit, magnez, potas i inne składniki). Często bryły solne umieszczane są na podstawie drewnianej, metalowej lub kamiennej. Możemy wybrać lampę o surowym, naturalnym wykończeniu lub wyprofilowaną na kształt piramidy, kuli czy sześcianu.
Dlaczego lampy solne stają się coraz bardziej popularne? Działanie, które wykazują pozytywnie wpływa na osoby przebywające w ich pobliżu.
Jak działa lampa solna?
Działanie lampy solnej polega na wytwarzaniu pod wpływem ciepła jonów ujemnych, które eliminują niekorzystne dla nas jony dodatnie. Skąd biorą się jony dodatnie? Emitują je otaczające nas sprzęty elektryczne takie jak laptop, telefon czy telewizor. Mała ich ilość nie powinna być dla nas szkodliwa. Jednak korzystanie ze sprzętów przez dłuższy czas (czyli jak ma to miejsce podczas oglądania telewizji czy pracy na komputerze) może odpowiadać za negatywne samopoczucie. Podgrzewana sól emituje więc jony ujemne, zachowując równowagę cząsteczek i dodatkowo wydziela wspomniane wcześniej minerały.
Jaki korzyści płyną z używania lampy solnej? Czy lampa solna naprawdę działa?
Naturalna jonizacja
Żyjemy w czasach, w których trudno uniknąć otaczających nas sprzętów elektrycznych. Przy długotrwałym ich użytkowaniu jesteśmy wystawieni na działanie jonów dodatnich, które nie wpływają na nas zbyt dobrze. Lampa solna dzięki swojemu higroskopijnemu działaniu poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Oznacza to też, że lampa niweluje działanie pola magnetycznego, wytwarzanego przez te sprzęty. Warto więc lampę umiejscowić w pobliżu telewizora, przy komputerze, w sypialni.
Pomoc dla alergików
Lampy solne to doskonałe rozwiązanie dla alergików. Ich działanie, usuwające alergizujące cząsteczki z powietrza wspomoże w problemach z nieżytem nosa. Dzięki ustawieniu lampy w pokoju obniżysz ryzyko wystąpienia alergii – skład chemiczny soli kamiennej i higroskopijne działanie w sposób całkowicie naturalny oczyszczają powietrze z cząstek kurzu, grzybów i pleśni.
Łatwiejsze zasypianie
Co się dzieje gdy nasz organizm jest wystawiony na długie działanie jonów dodatnich pochodzących ze sprzętów elektrycznych? Mogą występować u nas zaburzenia prawidłowego krążenia krwi, a co za tym idzie – trudności w zasypianiu. Najlepszym wyjściem będzie włączenie lampy solnej kilka godzin przed snem. Ułatwi to zdecydowanie zasypianie – podgrzana sól wyeliminuje jony dodatnie, źle wpływające na Twój sen.
Czy istnieją przeciwskazania do używania lampy solnej?
Nie istnieją przeciwwskazania do stosowania lamp solnych a także brak jest jakichkolwiek udokumentowanych działań niepożądanych. Lampy mogą być używane przez większość dnia (powinny być włączone co najmniej 4 godziny), mogą też stanowić lampkę nocną do sypialni lub pokoju dziecięcego. Ciepłe światło emitowane przez lampę oraz zjonizowane powietrze zapewni spokojny sen zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Jaką lampę solną wybrać?
Należy zastanowić się, gdzie będzie stała nasza nowa lampa. Ważne jest, by była dobrana proporcjonalnie do wielkości pomieszczenia. Dla pokoju o metrażu około 10-12 m2 rekomendujemy używanie naszych mniejszych lamp 2-3kg. W pomieszczeniu 15m2 sprawdzi się lampa 4-6 kg, w większych – duża lampa o wadze 7-10 kg. Oprócz jej wielkości możemy wybrać między naturalnym, nieregularnym kształtem bryły a lampą z wygładzonymi ścianami na kształt kuli bądź piramidy.
Jak używać i czyścić lampę solną?
Lampę mamy już wybraną, jak jednak utrzymać ją w czystości i użytkować na co dzień?
Użytkowanie
Przede wszystkim – używajmy jej na co dzień jak najdłużej. Im więcej światła i działania z lampy, tym czystsze powietrze zyskasz. To pozytywny nawyk, dzięki któremu domownikom będzie się lepiej oddychać. Unikaj stawiania lampy w miejscu o podwyższonej wilgotności (np. w łazience). Jakie żarówki używa się do lamp? Wystarczy zwykła żarowa żarówka E14 / E27. W przypadku lamp solnych nie stosujemy żarówek LED. Żarówki dedykowane załączone są już do lampy więc po wyjęciu z opakowania należy lampę jedynie podłączyć do prądu i gotowe! Lampa solna nie traci swoich właściwości, więc jest to zakup na lata!
Czyszczenie
Czyszczenie zaczynaj od wewnętrznej części lampy – po wyciągnięciu żarówki przetrzyj wnętrze suchą szmatką. Oprawę lampy czyli bryłę wycieraj lekko wilgotną szmatką co kilka dni. Unikaj wszelkich detergentów! Aby oczyścić oprawę, włącz lampkę na kilka godzin, upewniając się przedtem czy jej wnętrze jest na pewno suche.