Skip to content

Jak stosować olejki eteryczne? Sposoby na użycie olejków w domowym zaciszu

Ludzie wydobywają z roślin to, co najcenniejsze już od tysięcy lat. Aromaterapia stosowana w domowym zaciszu może być pomocna na wiele dolegliwości, wspomóc w problemach z zasypianiem lub stresem. Poznaj sposoby na użycie olejków w domowym zaciszu.

Olejki eteryczne to po prostu związki lotne, które pozyskuje się z wybranych części roślin (np liści, kwiatów, łodyg, kłączy). Dziedzina, która zajmuje się nauką o właściwościach i zastosowaniu olejków eterycznych nazywana jest AROMATERAPIĄ.

Dobierając odpowiednie zapachy możemy poprawić swoje samopoczucie, skuteczniej walczyć z przeziębieniem czy kiepskim snem. Jeżeli zależy nam na pozytywnych efektach związanych z naszym zdrowiem i samopoczuciem musimy wybrać wysokiej jakości w 100% naturalne i czyste olejki eteryczne. Należy zwrócić uwagę jaki olejek nabywamy – olejki zapachowe równie pięknie pachną, są jednak pozbawione właściwości zdrowotnych.

Olejki eteryczne poprawiają nastrój, pomagają się odprężyć i są bogate w właściwości zdrowotne. Dzięki coraz to nowszym badaniom naukowym, które potwierdzają skuteczność działania olejków – ich popularność rośnie. Coraz więcej z nas traktuje olejki jako element domowego SPA. W jaki sposób bezpiecznie możemy ich używać?

Jak stosować olejki eteryczne?

W kominku zapachowym

Kominek to inaczej podgrzewacz, w którym umieszczamy bezzapachową świeczkę typu tealight a do miseczki podgrzewacza (zwanej niecką) wlewamy odrobinę wody i kilka kropli wybranego olejku. To bardzo prosta i skuteczna metoda na rozprowadzenie ulubionego zapachu po naszym pomieszczeniu. Ilość kropli należy dostosować do wielkości pokoju, w którym stoi nasz podgrzewacz.

Jak stosować olejki eteryczne? Sposoby na użycie olejków w domowym zaciszu | Candlemania

W dyfuzorze ultradźwiękowym

Dyfuzor zapachowy to urządzenie emitujące parę wodną wraz z olejkiem za pomocą technologii zimnej dyfuzji. Oznacza to, że urządzenie nie podgrzewa olejków eterycznych a rozpyla chłodną, lekką mgiełkę w określonych odstępach czasowych (w zależności od ustawień). Jego użytkowanie jest w pełni bezpieczne – dyfuzory są wyposażone w czujnik wody (gdy jej poziom jest niski, wyłącza się) dlatego może pracować także podczas naszego snu.

Mając na uwadze ekskluzywny design oraz uniwersalność, dużą popularnością cieszą się ostatnio dyfuzory ceramiczne. Minimaliści docenią ich proste i eleganckie zarazem kształty, które z łatwością dopasują się niemalże do każdej przestrzeni. Dyfuzory o stonowanych kolorach nadadzą wyjątkowego charakteru Twojej kuchni lub łazience oraz podkreślą ergonomiczną aranżację Twojego biura.

Jak używać dyfuzor?

Wystarczy nalać do niego wody, kilka kropli wybranego olejku i cieszyć się aromatyczną mgiełką. Możemy regulować moc mgły, większość modeli wyposażona jest także w światła LED, które gwarantują ciekawy efekt wizualny. W zakładce DYFUZORY ZAPACHOWE znajdziecie różne modele marki Made by Zen. Poza rozpylaniem aromatów jest to także minimalistyczny i elegancki dodatek do wnętrza!
Do dyfuzorów zapachu stosować można zarówno olejki eteryczne jak i zapachowe (eteryczne oprócz zapachu posiadają różne właściwości, zapachowe jedynie pięknie pachną). Posiadamy w ofercie mieszanki czystych olejków eterycznych marki Made by Zen, które pomocne będą w różnych obszarach życia – na przykład Spokój, SPA, Relaks, Inspiracja. To wysokiej jakości połączenia naturalnych olejków.
Do dyfuzorów używać można jednak wszystkich olejków eterycznych i zapachowych. Całą ofertę olejków można znaleźć w naszym sklepie.

Podczas kąpieli aromaterapeutycznej

Bardzo prosty sposób na odprężenie po całym dniu. Olejki eteryczne w kontakcie ze skórą mogą powodować reakcje alergiczne dlatego najlepiej najpierw dodać krople olejku do oleju bazowego. Olejem bazowym może być na przykład olej kokosowy, migdałowy, oliwa z oliwek, olej z pestek winogron. W jakich proporcjach stosować je do kąpieli? Najlepiej przyjąć, że do łyżek stołowych oleju bazowego dodajemy 5-15 kropli olejku – w zależności od jego intensywności. Tak przygotowaną mieszanką dodajemy do ciepłej kąpieli.
Mniejsze stężenie olejków stosujemy u dzieci, młodzieży i osób starszych.

Zasady bezpiecznego korzystania z olejków eterycznych w domu

  • Unikaj przyjmowania olejków doustnie (grozi to poparzeniem przełyku i narządów wewnętrznych)
  • Przechowuj olejki poza zasięgiem dzieci
  • Zapoznaj się z działaniem poszczególnych olejków zwłaszcza w przypadku ciąży, występowania chorób oraz stosowania u dzieci.

Przed użyciem skontaktuj się ze specjalistą.